top of page

Mikroskopia w endodoncji

W prawidÅ‚owej obserwacji stereoskopii bardzo ważnym elementem jest ustawie nie okularów tak, by każde oko widziaÅ‚o ostro ten sam punkt obrazu. Zazwyczaj okulary sÄ… wyposażone w mechanizm, który pozwala korygować ostrość widzenia.
Jeżeli same okulary nie maja tej możliwoÅ›ci, to w jednej z tulei gdzie jest umiejscowiony okular znajduje siÄ™ moletowany pierÅ›cieÅ„ dioptryjny. Obrót pierÅ›cienia powoduje zmianÄ™ ostroÅ›ci widzenia w okularze. Brak wÅ‚aÅ›ciwego wyregulowania okularów utrudnia lub uniemożliwia widzenie stereoskopii.
Osoby, które majÄ… różne wady wzroku, np. astygmatyzm powinni obserwować obraz przez okulary ze szkÅ‚ami korekcyjnymi. Przy doborze mikroskopu powinny uwzglÄ™dnić mikroskop, który jest wyposażony w okulary z wydÅ‚użonÄ… ogniskowÄ…. Okulary mikroskopowe z wydÅ‚użonÄ… ogniskowÄ… pozwalajÄ… na obserwacjÄ™ bez zdejmowania okularów ze szkÅ‚ami korekcyjnymi.
Jednakże szkła korekcyjne dodatnie o zbyt dużej mocy mogą uniemożliwić prowadzenie obserwacji przez okulary mikroskopowe.
Obecnie produkowane mikroskopy stereoskopowe są zazwyczaj wyposażone w okulary o wydłużonej ogniskowej.
Brak wÅ‚aÅ›ciwego wyregulowania okularów w mikroskopie powoduje utrudnione widzenie stereoskopii, meczenie oczu, ból gÅ‚owy. Ma to istotne znaczenie w przypadku stomatologów, którzy prowadzÄ… obserwacjÄ™ przez mikroskop po kilka godzin dziennie.

 

Sposób ustawienia okularów w mikroskopie z jednym okularem dioptryjnym:
1.ustawić ostrość mikroskopu jednym okiem w okularze na pÅ‚askim przedmiocie, np.   gazecie.
2.obserwujÄ…c tylko drugim okiem w drugim okularze ustawić ostrość tego samego obiektu przez obrót okularu z mechanizmem dioptryjnym.
3.obserwujÄ…c obydwoma oczami, ustawić rozstaw okularów tak, aby widzieć jedno pole.

 

Ustawienie mikroskopu by otrzymać ostrość obrazu w całym zakresie powiększenia.
1.Ustawić pierÅ›cienie dioptryjne obydwu okularów na „0”.
2.Ustawić maksymalne powiększenie.
3.Ustawić ostrość na płaskim przedmiocie (np. gazeta).
4.Nie zmieniając położenia mikroskopu ustawić najmniejsze powiększenie.
5.Kręcąc tylko pierścieniami dioptryjnymi ustawić ostrość przedmiotu dla każdego oka.

 

Znaczenie światła w obserwacji w mikroskopii stereoskopowej.
Na stereoskopową zdolność rozdzielczą a więc także na głębie ostrości ma wpływ jakość optyki, odpowiednie oświetlenie, kontrast, wypoczęty wzrok.
KtoÅ›, kto pierwszy raz obserwuje zÄ…b przez mikroskop to może odnieść wrażenie, że Å›wiatÅ‚a jest bardzo dużo. Tak najczęściej dzieje siÄ™ na wszelkiego typu wystawach, targach sprzÄ™tu stomatologicznego. Obserwowany zÄ…b jest bezpoÅ›rednio oÅ›wietlany przez mikroskop i nie ma strat Å›wiatÅ‚a. W czasie pracy jest używane lusterko przednio-powierzchniowe, na którym już pojawia siÄ™ strata Å›wiatÅ‚a. Dalsze obniżenie siÅ‚y Å›wiatÅ‚a nastÄ™puje używajÄ…c wiÄ™kszych powiÄ™kszeÅ„, np. przy usuwaniu zÅ‚amanego narzÄ™dzia w kanale.

W mikroskopach wysokiej klasy cała optyka jest pokryta warstwą przeciwodblaskową. Można to zauważyć spoglądając pod odpowiednim katem na soczewkę, że soczewka ma poświatę niebieską. Każda powierzchnia w układzie optycznym odbija 5% światła. Elementy optyki pokryte warstwą przeciwodblaskową odbijają 1%. Można zatem przypuszczać, że elementy optyczne mikroskopu pozbawione tej warstwy przeciwodblaskowej tracą około 20% światła niż w podobnym mikroskopie z napyloną warstwą przeciwodblaskową.

Obecnie produkowane mikroskopy są standartowo wyposażone w oświetlenie halogenowe.
Å»arówki halogenowe stosowane w mikroskopach sÄ… innymi niż żarówkami halogenowymi stosowanymi do oÅ›wietlenia pomieszczeÅ„. Halogeny te sÄ… wypeÅ‚nione kryptonem i charakteryzujÄ… siÄ™ wiÄ™kszÄ… intensywnoÅ›ciÄ… Å›wiecenia i krótszym czasem pracy.

Halogeny oznaczone „XENOPHOT” sÄ… wypeÅ‚nione gazem ksenonem zamiast kryptonu i dajÄ… przy tych samych parametrach strumieÅ„ Å›wietlny 10% wiÄ™kszy. Dodatkowo ten halogen daje temperaturÄ™ barwy Å›wiatÅ‚a zbliżonÄ… do Å›wiatÅ‚a dziennego. ObserwujÄ…c siłę Å›wiatÅ‚a halogenu bez oznaczenia i z oznaczeniem XENOPHOT odnosi siÄ™ wrażenie, że ten drugi halogen Å›wieci kilkakrotnie silniej niż ten pierwszy.

Halogeny z oznaczeniem XENOPHOT majÄ… czas pracy krótszy nawet 30 razy niż bez tego oznaczenia. Jednakże siÅ‚a Å›wiatÅ‚a przemawia na korzyść tych halogenów.
CzÄ™sto Å›wiatÅ‚o do mikroskopów jest dostarczane przez Å›wiatÅ‚owód. Dobrej jakoÅ›ci Å›wiatÅ‚owody o dÅ‚ugoÅ›ci do 2 metrów nie przepuszczajÄ… wiÄ™cej niż 50-60% Å›wiatÅ‚a. Ponadto Å›wiatÅ‚owody zÅ‚ej jakoÅ›ci dajÄ… Å›wiatÅ‚o żóÅ‚te zamiast biaÅ‚ego.

Nie należy zatem kierować się wartością bezwzględną mocy halogenu w watach. Halogen znacznie niższej mocy umieszczony bezpośrednio w ognisku kolektora oświetlacza może oświetlać przedmiot silniej niż halogen silniejszy zamocowany przed światłowodem.

Duże znaczenie w intensywnoÅ›ci oÅ›wietlenia przedmiotu oprócz użytego halogenu ma wielkość (powierzchnia) oÅ›wietlanego pola. Im wiÄ™ksze pole jest oÅ›wietlane, tym obserwator ma mniej Å›wiatÅ‚a. Jeżeli mikroskop przy obiektywie o ogniskowej f=200mm oÅ›wietla pole wiÄ™ksze jak 50mm2 to należy siÄ™ liczyć, że przy wiÄ™kszych powiÄ™kszeniach rzÄ™du 20 razy i wiÄ™cej może wystÄ…pić dyskomfort pracy z powodu zbyt sÅ‚abego oÅ›wietlenia przedmiotu.

ZwiÄ™kszenie ogniskowej obiektywu o 50mm, np. z 200mm na 250mm powiÄ™ksza oÅ›wietlone pole o okoÅ‚o 20% i tym samym siÅ‚a Å›wiatÅ‚a zmniejsza siÄ™ o 20%. Również zmniejsza siÄ™ wielkość powiÄ™kszenia

bottom of page